Navigatie overslaan

Impact Noord bouwt aan sterk eco­sys­teem voor maat­schap­pe­lijk ondernemerschap

Met Impact Noord is Noord-Nederland sinds enkele maanden een bijzondere ondernemersvereniging rijker. Bij de leden staat niet het behalen van winst voorop, maar het realiseren van ‘maatschappelijke impact’. ‘Onze leden zien het ondernemerschap als dé manier om innovatieve oplossingen te ontwikkelen voor problemen in de samenleving’, zo legt initiatiefnemer Jan Willem Wennekes uit. ‘Het behalen van economische winst dient enkel als een middel om zoveel mogelijk maatschappelijke impact te realiseren.’

Impact Noord is geïnitieerd door een collectief van bedrijven, waaronder adviesbureau Buro Bries, waar Jan Willem Wennekes werkzaam is. ‘Met Buro Bries zijn we nu al bijna vijf jaar bezig met het ondersteunen van initiatieven op het gebied van nieuwe economie en impactondernemen. Zo voerden we in 2017 samen met de Hanzehogeschool en de MVO-alliantie Noord-Nederland een arbeidsmarktonderzoek uit naar de kansen en belemmeringen voor sociaal ondernemerschap in het Noorden. Daaruit bleek dat de sector bovenmatig innovatief is, veel economisch resultaat behaalt en ook nog eens bovengemiddeld bijdraagt aan de werkgelegenheid. Het stimuleren ervan kan dus een forse impuls aan de gehele regionale economie geven.’

Als voorbeeld van een succesvolle maatschappelijke onderneming noemt Wennekes Timmerfabriek De Verbinding BV in Groningen. ‘De Verbinding streeft ernaar zoveel mogelijk doven een vakopleiding, een goede baan en daarmee een volwaardige rol in onze maatschappij te geven. Dat doen ze door concurrerende producten af te leveren en het geld dat ze daarmee verdienen direct weer te investeren in nieuwe werkgelegenheid voor de doelgroep.

De Verbinding is slechts één voorbeeld. ‘De sector is groeiende en richt zich op steeds meer maatschappelijke problemen’, zo geeft Wennekes aan. Dat blijkt ook wel als je naar de leden van Impact Noord kijkt. Zo doet boxershortproducent Van Hulley voor vrouwen met een migratieachtergrond wat De Verbinding doet voor doven, strijdt Omapost op een inventieve en leuke manier tegen eenzaamheid bij ouderen, schoolt CodeGorilla werkzoekenden om tot veelgevraagde IT’ers, produceert Toentje op professionele en duurzame wijze verse kruiden en groenten voor de voedselbank, gebruikt De Smaak van het Noorden producten uit de regio waarmee ze de streekboeren, kleine ambachtsmensen en bijzondere leveranciers promoten en helpt Grunneger Power zoveel mogelijk Groningers aan groene energie.

Het zijn een paar voorbeelden van erg succesvolle noordelijke impactbedrijven. ‘Maar daaronder zit ook een laag van maatschappelijke startups die wel een steuntje in de rug kunnen gebruiken. Dat is dan ook één van de doelen van Impact Noord’, zo geeft Wennekes aan. ‘Maar het hoofddoel is het verbeteren van het economische klimaat voor impact-ondernemen. Zodat er niet alleen meer van dit soort bedrijven komen, maar ook dat de bedrijven die er zijn, (sneller) groter worden, meer marktaandeel krijgen, en dus meer impact kunnen maken op onze (regionale) economie en samenleving.’

Er zijn onder meer plannen om workshops en masterclasses te gaan organiseren voor de leden en om interessante sprekers naar het Noorden te halen. ‘We willen alle kennis die nodig is om maatschappelijk ondernemerschap te stimuleren en zichtbaarder te maken beschikbaar stellen aan onze achterban. De inspiratie is er al, dat is inherent aan het sociaal ondernemerschap. Als Impact Noord willen we onze leden de tools geven om die inspiratie om te zetten in resultaten.’

Deze website maakt gebruik van cookies voor een optimale gebruikersbeleving. Lees onze cookieverklaring